Nové spolky: Chcete se sdružovat? Plaťte!

Nový občanský zákoník mění občanské sdružení na spolky. O tomto kroku jsem si přečetl desítky článků (bez nadsázky), abych měl přesný přehled o tom, co vše taková změna bude pro naše turistické sdružení znamenat. Změnu jsem vnímal především pozitivně.

Jaké nemilé překvapení mě však čekalo, když jsem odeslal k soudu žádost o zápis změn, abych novému zákonu vyhověl. Přišel mi obratem dopis: ZAPLAŤTE!

Na spoustě informačních webech se řešilo především to, jak se změní administrativní zátěž sdružení, co vše budou muset dělat navíc nebo jinak. Zapomněli však uvádět pro neziskové, dobročinné, či veřejně prospěšné subjekty jednu podstatnou informaci – jak se změní i finanční zátěž.

Registrace spolku, každá změna předsedy, některého z členů výboru, změna stanov apod., to vše je nově zpoplatněno částkou 1.000 Kč. Jedná se o položku 11 odst. 1 písm. b) a d) Sazebníku soudních poplatků.

Update: Následující rok byly poplatky po velkých stížnostech zrušeny.

sdilet
Hrůza!Nic mocPrůměrDobrý článekVynikající! (dosud nehodnoceno)
Loading ... Loading ...
Příspěvek byl publikován v rubrice Bleskovky, Co mě štve, Dobročinnost, Finance. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.