Kam odcházím od Zuna? K Fio a Wüstenrot

Zuno začalo nabízet mizerné úroky, a tak už jsem neměl žádný důvod, proč neustále přimhuřovat oči u nekvalitních služeb. Nastal čas na další změnu banky. Založil jsem si hlavní účet u Fio a spořící u Wüstenrot, které jsem z mého pohledu vyhodnotil jako nejlepší.

Dvouleté zkušenosti se Zuno

Je to téměř dva roky, co jsem si založil účet u Zuno banky, zlákán velmi výhodným nezdaňovaným úrokem. Od té doby se však hodně změnilo a některé věci se zas bohužel nezměnily vůbec – bankovnictví i přes všechny sliby za celé 2 roky nepřineslo žádné podstatné vylepšení, ani na odstraňování chyb se moc nepracovalo, a slibovaná dočasná SK zákaznická podpora trvá i nadále, za to úroky klesly z původních 2,0 % (nezdaněných) na hrozných 1,3 % (mínus daň), u nepraktického spoření Plus pak z 2,5 % na 1,7 % s limitem 750.000 Kč. Z banky, která nabízela výhodné spoření, se stala banka, která láká už jen na půjčky.

Milé Zuno, je koniec…

Jak nespolehlivé Zuno je, se můžete dočíst v mém průběžně aktualizovaném článku Zkušenosti se ZUNO bankou. Především od jeho druhé poloviny je to velmi přínosné čtení. Opravdu je to banka, které chcete svěřovat své peníze?

Fio banka – ideální na běžný účet

Zákon schválnosti byl neúprosný, a tak pokaždé, kdy jsem potřeboval využít internetové či mobilní bankovnictví, byl nějaký problém (ten samý zákon platí i u Vodafone Samoobsluhy). Takže ještě v době, kdy Zuno stále nabízelo celkem výhodné spoření, už jsem se začal zajímat o konkurenční banky kvůli zvýšení spolehlivosti.

Jasným vítězem se stala banka Fio. Skvělé internetové bankovnictví, které se dá přizpůsobit (např. pořadí a obsah sloupců, velmi užitečné), umožňující spravovat pod jedním přístupem více účtů (k jednomu účtu může mít přístup více osob, míra oprávnění se dá nastavit). Zůstatky jsou prezentovány nejen hodnotami v tabulkách, ale i graficky. Na jakékoliv pohyby na účtu či kartě se dají nastavit Hlásiče (SMS nebo e-mail) – u Zuno pouze SMS za 18 Kč měsíčně, bez možnosti přizpůsobení. Skvělé možnosti filtrování. 10 výběrů měsíčně z bankomatu Fio zdarma a k tomu pár z cizích – u Zuna se jednalo pouze o 1 výběr měsíčně z vlastního bankomatu.

Fio už mám půl roku, založil jsem si tam dokonce i podnikatelský účet a transparentní účet pro spolek. Má spokojenost stále trvá. Oproti Zunu je vše nesrovnatelně lepší, jak funkčně, tak i co se spolehlivosti týče. Navíc má v Trutnově pobočku, takže nemusím vše řešit po chatu nebo telefonu ve slovenštině – aneb jak se propagované výhody změnily v nevýhody.

Už jsem se bál, že budu mít Fio pouze jako hlavní transakční účet a veškeré úspory budou ležet u Zuna. To by pro něj byla ta nejlepší situace – klient, který nedělá žádné převody, ale pouze ukládá další a další peníze, aby bylo co půjčovat a investovat. Sen každé banky (vyjma těch, které mají tyto služby zpoplatněné a vydělávají hlavně na poplatcích). Naštěstí šlo Zuno s dobou a během 2 měsíců 2x výrazně snížilo úroky. A důvod k přesunu včetně úspor byl konečně na světě.

Wüstenrot – perfektní spoření

U spoření nemám žádné velké nároky na internetové bankovnictví, jelikož se z takového účtu příliš nepřevádí. Nejdůležitější je pro mě akorát výše úroku a bezpečnost, a tak mohu rovnou říci, že Wüstenrot bych nikdy jako běžný účet používat nechtěl – trochu mám pocit, že tvůrci IB zaspali dobu. Ale to pro mne není podstatné.

A v čem že je o tolik lepší než Zuno? Účet jsem si založil osobně a v češtině (heh, musím si prostě rýpnout). Přišel jsem tam pár dní po snížení úroků u Zuna a bankéř mi řekl „jdete pozdě, nedávno jsme také snižovali úroky“ – trochu jsem nechápal. Vůbec mě totiž nenapadlo, že jsou i banky, které se snaží být alespoň trochu fér a úrokové sazby ještě nějaký čas ponechávají, aby se nestalo, že si klient založí účet a pár dní poté mu jsou sraženy úroky. Takže škoda, přišel jsem pozdě. Trochu mne to zamrzelo, ale i tak získám lepší zhodnocení úspor než u Zuna.

Běžný úrok mám 1,8 %, Zuno nabízí jen 1,3 %. Pokud se rozhodnu část úspor zafixovat, získám bonusový úrok až do výše 0,4 % při roční fixaci. Fixace se dá představit jako skvělá forma vkladu – při uložení peněz na 1 rok získáte úrok 2,2 %, ovšem pozor! Při zrušení „vkladu“ (fixace) přijdete pouze o bonus 0,4 %, základní úrok je vám vždy připisován! Délka fixace může být 3, 6, 9 nebo 12 měsíců a jejich počet není omezen, minimální částka 10.000 Kč. Lze si tedy uložit např. 200.000 Kč do 10 fixací po 20.000 Kč, a v případě nutnosti stačí zrušit jen potřebný počet fixací, abyste nepřišli o bonusový úrok u zbylých peněz.

Kam se na to hrabe Zuno se svým Spořením Plus, kde při jediném výběru přijdete o veškeré úroky za daný měsíc. Nehledě na to, že Zuno u tohoto spoření nabízí úrok nižší, než jaký mi nabízí Wüstenrot v základu, tedy bez jakékoliv fixace, a s limitem 750.000 Kč (u Wüstenrot je limit 3 mil., ale stačí založit další účet a můžete spořit více). A co teprve roční vklad u Zuna – dostanete pouze 1,25 %, a pokud se rozhodnete vklad zrušit, přijdete o úplně o celý roční úrok!

S článkem jsem však příliš otálel, a tak už nemůžete mít tak výhodné podmínky, jaké mám já. Omlouvám se. Aktuální základní úroková sazba spoření Wüstenrot platná od 15. 5. 2013 je bohužel už jen 1,5 %, avšak stále je to více, než nabízí Zuno. S využitím fixace až 1,9 %, a tolik vám Zuno nenabídne. Já si účet založil sice pozdě, ale ještě včas, a i v ceníku pro mou verzi účtu platném od 1. 7. 2013 je stále zachován úrok 1,8 %, takže jsem zatím klidný. A jak je ze sazebníků vidno, účty založené v roce 2010 mají dnes základní úrok 2,3 % – která jiná banka si svých klientů takto váží? U Zuna ruší úroky ze dne na den i v průběhu „fixace“ (Spoření Plus), s nedostatečným upozorněním předem.

Aktualizace 9. 12. 2017: Tak ZUNO už bylo zrušeno úplně a klienti byli lákáni k převodu peněz mateřské nenažrané Raiffeisenbank, která má i v dnešní době drzost strhávat 7 Kč za každou PŘÍCHOZÍ platbu! Spoření šlo dolů u všech bank a výsledná částka se stala tak malá, že mi to za jakékoliv starosti se spořícími účty nestálo, a tak využívám už jen FIO banku, kde mám všechny peníze přehledně na kupě.

sdilet
Hrůza!Nic mocPrůměrDobrý článekVynikající! (4 hlasů, průměr: 3,25 z 5)
Loading ... Loading ...
Příspěvek byl publikován v rubrice Finance, Návody, Slohovky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.