Synchronizace jako dokonalá záloha

Roky jsem hledal ten pravý nástroj na tvorbu záloh a vybíral z backup utilit, avšak pak jsem objevil jednu skvělou vlastnost většiny synchronizačních programů – kopie upravených a smazaných souborů.

Rozdíl mezi použitím synchronizačního a zálohového programu je pak obrovský – u zálohových si vybíráte buď kompletní zálohy (pomalé), nebo inkrementální či rozdílové. První možnost je neefektivní, další jsou pak nepraktické na obnovu – nemáte totiž v žádné složce identickou kopii obsahu, který zálohujete.

Synchronizační programy však identické kopie uchovávají, a tak je možné jakékoliv obnovy řešit prostým kopírováním celých adresářů. Stačí program správně nastavit – zálohovanou složku nastavíte pouze pro čtení, a synchronizaci tedy budete provádět pouze jednosměrně. Poté je potřeba nastavit, kolik kopií smazaných či změněných souborů se má ukládat – většinou buď počtem dní (hodí se pro často měněné soubory) nebo počtem změn (pro soubory, které měníte jen zřídka), a pak kdy – jestli při každé změně (i se zpožděním), nebo každou hodinu, či automaticky při připojení externího úložiště apod. Tím základní nastavení končí. Nyní budete mít v zálohovací složce vždy identickou kopii toho, co chcete zálohovat, a zároveň spousty historických verzí změněných nebo smazaných souborů v oddělené složce, jejíž údržba je velmi praktická (např. i snadné ruční promazávání starých či nepotřebných objemných souborů).

Pro tyto účely se mi nejlépe osvědčil program GoodSync, se kterým nejen zálohuji přes FTP a externí disky, ale i provádím interní zálohy – např. zdrojové kódy při programování zálohuji při každé změně (textové soubory nezabírají žádné místo a možnost kdykoliv otevřít jakoukoliv předchozí verzi je k nezaplacení).

sdilet
Hrůza!Nic mocPrůměrDobrý článekVynikající! (dosud nehodnoceno)
Loading ... Loading ...
Příspěvek byl publikován v rubrice Bleskovky, Internet, Návody, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.