Nedostatek odborníků a talentů

Firmy si stěžují na nedostatek profesionálů v technických oborech. Vinu často dávají nedostatečné kvalitě vysokých škol – absolventi jsou prý pro praxi nepoužitelní. Při nedávném veletrhu pracovních příležitostí T-Fórum jsem se nad tímto problémem více zamyslel a své myšlenkové pochody shrnul do tohoto článku.

Může škola skutečně vychovat odborníka?

To je první otázka, kterou bych rád položil k zamyšlení. Být odborníkem znamená umět daný obor velmi dobře. Dnes jsou však obory čím dál úžeji zaměřené. Aktuálně studuji Informační technologie a naše předměty jsou tak různorodé, že nemůžu být v žádném z nich odborníkem. Učíme se programovat mikropočítače, software pro PC, mobily, tvořit webové stránky. Kvůli množství témat je hodinová dotace jednotlivých předmětů tak nízká, že jeho absolvování neznamená, že to umíme, ale že víme, o čem to je a jak to funguje. Aby obor více odrážel požadavky praxe a nabídl skutečnou odbornost, musel by být rozčleněn. Jenže jak takový obor rozčlenit?

Veřejné školy by měly být obecné. Současná verze studijního programu ze mě sice neudělá odborníka, ale poskytne mi obecný rozhled. A to je podle mě správně a k technologiím férové – žádná z nich není zvýhodňována, žádná důležitá není zanedbána. Protože – kdo a na základě čeho by rozhodoval, na co obory zaměřit? Veřejná škola by neměla narušovat přirozené konkurenční prostředí. Neměla by vnucovat studentům konkrétní programovací jazyk, protože by ho tím zvýhodnila oproti ostatním. Neměla by vyučovat technologii jedné konkrétní firmy, protože konkurenční firmy by naopak nenalezly odborníky žádné.

Kromě narušení konkurenčního prostředí má užší zaměření i další nevýhodu. Nejkratší VŠ studium je tříleté, na inženýra už studujete min. 5 let. A to je sakra dlouhá doba. Co se v prváku naučíte, to bude při státnicích už zastaralé. Studijní programy musí mít dlouhodobě pevně daný plán – kdo však dokáže odhadnout, jestli se daný mobilní systém, programovací jazyk, hardware či technologie bude za těch x let ještě používat? Špatný odhad může mít totiž fatální následky – student se díky úzkému zaměření nenaučí za 5 let vůbec nic, co by mohl po studiu uplatnit.

Samostudium – jediný opravdový odborník

Když chcete na VŠ, musíte se před nástupem rozhodnout, z čeho budete za několik let testováni. Jedině samostudiem můžete reagovat na požadavky praxe. Rok budete vyvíjet aplikace v PHP, a poté například zjistíte, že ASP.NET uplatníte více. Nic vám nebrání se okamžitě přizpůsobit a PHPčku se přestat zcela věnovat, neztrácet tím už čas. Na VŠ bohužel máte úvazek, studijní plán je neměnný a ani to jinak být nemůže – jak by asi reagovali ti, kteří se rozhodli programovat výhradně pro Android, a během studia by se přešlo na WPhone, kvůli změně poměrů na trhu?

Studium VŠ vám svou obecností umožní najít si to, co vás skutečně baví. A jedině v tom, co vás baví, se můžete stát profesionálem. Nebo snad lze dělat něco technického na odborné úrovni pouze pro peníze, aniž byste k tomu měli vztah? Jak dlouho to vaše psychika vydrží? Pro peníze může pracovat třeba člověk na dílně – nemusí přemýšlet a jen dělá, co se po něm chce, žádná kreativita a nápady nejsou vyžadovány. Aby byl člověk koncentrovaný, přemýšlivý, kreativní a nápady měl, musí mít chuť se daným tématem zabývat. Musí ho obor bavit.

Být v dnešní době odborníkem je velmi psychicky náročné. Doba je neuvěřitelně rychlá a vývoj letí mílovými kroky kupředu. Když už se nějakou technologii naučíte perfektně ovládat, objeví se jiná a bude nutné se znovu učit. A znalosti té staré vám už budou k ničemu. Co platí dnes, zítra už může být přesně naopak. Nestačí se to jen jednou naučit, a poté jen používat. Pokud vás takový obor nebaví, nemáte šanci ten tlak neustálých změn ustát.

Nekvalitní školství, nebo přebytek oborů a firem?

Skutečným odborníkem se nikdo nestane díky škole ani díky účasti na profesionálním školení. Odborníkem se člověk stane proto, že ho daná problematika zaujme. Dnešní svět je však tak neuvěřitelně rozmanitý, že po rozdělení talentovaných studentů na tyto úzce zaměřené obory jich už moc na jednotlivé oblasti nezbyde. Obyvatel máme pořád stejně, ale obory se objevují nové a nové.

Výhodou vývojových oborů je snadná celosvětová rozšiřitelnost. Stačí jeden tým, který něco vymyslí, a nic nebrání tomu, aby to bylo vyráběno v pobočkách po celém světě. Na ono rozšíření už nejsou takoví odborníci potřeba. Co však dnes vidíme? Deset firem, které řeší tu samou věc, každá však po svém. Vznikne 11. firma, která to chce dělat opět jinak. Má lepšího investora a přebere zaměstnance jiným firmám. Jiné firmy začnou shánět další lidi. Jenže kde? Je tu skutečně takový prostor, aby existovalo množství vývojových firem, které dělají stejnou věc?

Firmy, které si neseženou odborníky, mohou dříve nebo později zaniknout. Jeden by řekl, že to je škoda, že úbytek konkurence je velmi špatný. Myslím však, že trh se svými vlastnostmi dokáže regulovat sám, bez cizích zásahů, aby si určitou přirozenou konkurenci stále udržel. Jediným orgánem poškozujícím konkurenční prostředí bývá často hlavně stát, což můžeme sledovat například u mobilních operátorů.

Není to takhle ale lepší?

Závěrem si dovolím opustit komerční sektor a přejdu jen do osobního života. Ze všech stran slyším, jak jsme na tom s tou odborností bídně. Možná jsem jen zpomalený, ale zdá se mi, že pokrok letí dopředu rychleji, než by si mnozí lidé přáli. Dnešní doba je příliš uspěchaná, ale většina lidí má raději spíše žití v poklidu.

Já nechci každou chvíli kupovat něco drahého do bytu, nechci se každý rok učit ovládat nový telefon, každý půlrok ovládat kompletně předělané webové aplikace, každý měsíc ty mobilní atd. Úplně mi stačí, že každý rok musím studovat změny ohledně zákonů (živnost, občanské sdružení, účetnictví, soc. a zdrav. pojištění,…), kontrolovat desítky změn podmínek u uzavřených smluv (zvažovat, jestli jsou stále výhodné, nebo je čas přejít ke konkurenci) apod., aby se náhodou někdo na mé neznalosti finančně nezahojil. A když už jsem nakousl zákon, tak ten je už i dnes hodně pozadu oproti požadavkům informační doby, ani právo v téhle oblasti absolutně nestíhá.

Už nyní má s rychlým technologickým pokrokem problém obrovské množství obyvatel. Ve výsledku se pak stávají cílem podvodníků, kteří jejich neznalostí zneužívají. Dnešní trh je možnostmi a produkty tak přesycen, že už člověk není schopen vybrat to, co pro sebe shledá jako nejvýhodnější, ale je nucen dávat na rady druhých, nebo vybírat jen podle ceny, vzhledu či reklamy, protože v rychle měnících se vlastnostech výrobku se nikdo nevyzná. Jak by to vypadalo, kdyby všechny firmy měly dostatek odborníků a posouvaly technologii takovým pokrokem, že by to ještě mnohem více narušilo náš osobní život?

sdilet
Hrůza!Nic mocPrůměrDobrý článekVynikající! (8 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading ... Loading ...
Příspěvek byl publikován v rubrice Počítače, Slohovky, Studium, Technologie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Nedostatek odborníků a talentů

 1. Jency napsal:

  VŠ rozhodně nemá vychovávat odborníky, ale zasvětit člověka (zvlášť v IT) do základních principů a naučit hlavně samostatně uvažovat. Nemusí to být přece nutně našroubováno na nějakou technologii. A když už je, tak na technologie co jsou tu s námi hodně dlouho (TCP/IP, o 3G a DVB jsme se taky učili už před 10 lety, atd.).

  Odborníkem se člověk nestane přes noc. Stojí za tím léta praxe a jak už jsi zmínil i hodně samostudia. Pokud ses zaměřil na programování, tak přece nemůže být tak těžké přejít z jednoho jazyka na druhý. Algoritmus zůstává, jen se naučíš jinou syntaxi.

  Cítím z toho článku frustraci, že ti trochu ujíždí vlak, ale je každého volba, jak volný čas obětuje. Nikdo ti nebrání chodit si píchat do fabriky a mít volné celé odpoledne.

  • MistrBlogu.cz napsal:

   Je vidět, že jste můj článek pochopil zcela špatně. V prvním odstavci píšete totéž, co píšu v článku já (že VŠ nemá vychovávat odborníky, to tvrdí pouze firmy stěžující si na nedostatek odborníků). Frustrovaný nejsem a se svým pracovním uplatněním jsem nadmíru spokojen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.