Geniální nápady, opravdu?

„Honza dostal geniální nápad, jeho myšlenka byla úplně jednoduchá a vydělal na ní miliony. Také si říkáte, že vás taková věc nenapadla?“ – takto se často píše o úspěšných projektech. Nejsou však slovní spojení „jednoduchá myšlenka“ a „geniální nápad“ tak trochu v rozporu? A ptát se čtenářů, jestli si také říkají, proč je taková jednoduchá věc nenapadla, to je takové to „podle sebe, soudím tebe“.

Spousta těchto geniálních nápadů jsou jen pouhé kopie funkčních projektů ze zahraničí. A opět se redaktoři mohou začít ptát a nepřímo svým čtenářům oznamovat, že jsou tupci, kteří neumějí ani nic okopírovat. Vždyť to bylo tak snadné a vydělaly se na tom miliony! Ve skutečnosti okopírovat něco funkčního, případně rozjet jednoduchou myšlenku, napadne velké množství lidí. Slýchám to v hospodách se závěrem „To by se opravdu hodilo, už aby to někdo udělal!“

Článek serveru FirstClass, který začíná slovy „Štve Vás něco? Vydělejte na tom! Tak jednoduše zní pravidlo, které proměňuje studenty v milionáře.“ – ano, pravidlo jednoduše pouze zní, ale jednoduché rozhodně není.

Totiž každý, kdo už zkusil nějaké projekty rozjíždět, ví, že myšlenka je to nejmenší. I když se říká, že nejlépe se dá zbohatnout na nápadech, samotné nápady nestačí. Jsou potřeba především prostředky k realizaci nápadu – v dnešní době samozřejmě finanční. A dále pak záleží na zázemí a komunitě, ve které se autor nápadu pohybuje – když dostane osamělý bezdomovec půl milionu korun na realizaci svého nápadu, bude mít jen velmi malou šanci na úspěch, oproti někomu, kdo má dobré známé na dobrých místech, např. v redakcích, což mu umožní skvělou propagaci – a největší podíl na úspěchu dnes bohužel nemá myšlenka, ale marketing (díky kterému dokáže uspět i mizerný projekt). A samozřejmě kdo má více kontaktů, dokáže i snáze získat další finanční prostředky, aniž by musel investovat své vlastní úspory. Úmyslně nevěnuji pozornost schopnostem autora nápadu, protože pokud má neschopný autor schopné přátele, je to pro startup dostatečné.

Když už jsme u toho financování projektů, vzpomněl jsem si na pořad Den D, kdy účastník žádal o částku 200.000 Kč, aby mohl rozjet svůj projekt s návratností 1 rok. Od investora si vyslechl, že nápad je sice hezký a jemu osobně by se takový projekt také líbil, ale 200.000 Kč s roční návratností pro něj není žádná investice. Šance na návratnost byla vysoká, a tak mu bylo doporučeno vzít si půjčku, vždyť to není problém, 200.000 Kč vám půjčí všude a jsou to směšné peníze. Když v něco věříte, neměli byste se přeci bát riskovat vlastní peníze. No ne? Ne. Rozdíl je v tom, že pro investora je nějakých 200 tisíc zcela zanedbatelná částka, o kterou když přijde, ani to nepozná. A i přesto odmítne dát někomu investici pro nápad, který se mu líbí.

Avšak prostému občanovi, který opustí práci, aby se mohl věnovat podnikání, který bude žít z úspor a vezme si půjčku na rozjezd projektu, tomu v případě neúspěchu nezůstane nic, a jakožto významný člen rodiny tím riskuje i osudy svých dětí. Stále rostoucí dluhy, špatně placená práce, zničená rodina. Následky, které si investor ani neumí představit. Investoři nevědí, co je to žít z ruky do huby a díky špatně placené práci, vysokým nájmům, energiím apod. nemít ani z čeho ušetřit a nemoci si vypůjčit směšných 200 tisíc. Investoři mají milionové finanční jistoty na účtech a další miliony investované. V případě úplného neúspěchu zainvestovaných projektů jim pořád pár melounů zůstane. Není to o tom, že s cizími penězi se riskuje lépe, ale že riskovat osud fungující rodiny není příliš zodpovědné… tady už při riskování opravdu nejde jen o peníze.

Drazí redaktoři, přestaňte tedy o nápadech, na které přijde každý hlupák, říkat, že jsou geniální, a spíše se věnujte tomu, co skutečně stálo za úspěchem projektu – charakter autora, finance, marketing, vlivní přátelé, komunita, zázemí, štěstí, načasování, lobby apod. Nápad je totiž to nejmenší!

sdilet
Hrůza!Nic mocPrůměrDobrý článekVynikající! (6 hlasů, průměr: 3,67 z 5)
Loading ... Loading ...
Příspěvek byl publikován v rubrice Co mě štve, Internet, Slohovky, Technologie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.