Skloňování zájmena já – mě, nebo mně?

Kdy psát a kdy mně? Pravidlo je velmi jednoduché, přesto spousta lidí chybuje. Čert vem dvanáctky z Facebooku, ale když tyhle chyby vidím u blogerů, je to velká ostuda.

Ve škole mě to učili nějak podle vzorů tebe a tobě. Nikdy jsem to podle nich neurčoval, našel jsem si na to vlastní pravidlo. Ale jako odůvodnění jsem musel užít vzor, aniž bych tušil, jak se vlastně používá. Moje pravidlo totiž učitelka nepřijímala.

Jednoduché pravidlo – pádové otázky

 1. Kdo, co? Já.
 2. Koho, čeho? nebo mne.
 3. Komu, čemu? Mně nebo mi.
 4. Koho, co? nebo mne.
 5. O kom, o čem? O mně.
 6. S kým, s čím? Se mnou.

V tabulce zjistíte, že zájmeno se používá ve druhém a čtvrtém pádě. A co mají tyto pády společného? Přeci pádovou otázku – koho? Dá-li se na zájmeno zeptat pádovou otázkou koho?, pak se vždycky píše . V ostatních případech se píše mně. Lehké, ne?

 

Automatizace a vliv na chápání vět

Pokud se naučíte gramatiku podle této pádové otázky, bude to mít vliv i na vnímání těchto zájmen. Například začíná-li věta slovy Už mě, automaticky si vybavíte otázku koho, která vám usnadní pochopení věty (pokud bude správně napsána).

 • to nedělej
 • mně nech být

Obě věty jsou napsány špatně, a pokud si automaticky při přečtení slova uvědomíte, že se jedná o 2., nebo 4. pád, budete očekávat i odpovídající zakončení věty. Bohužel, chybička se vloudila, a váš mozek se u věty pozastaví, protože „mu tam něco nesedí“. A to se mně stává často, proto mám rád, když jsou zájmena napsána ve správném tvaru.

 • Vezmete mě taky?
 • Vezmete mně taky?

Dvě stejně znějící věty, u kterých je v psané formě zcela jasný význam. Ta první může být reakcí na větu „Jedem do města.“ a ta druhá reakcí na „Koupíme tam rohlíky.“

Sdílejte…

Pošlete odkaz na tento článek především těm, kteří se zabývají tvorbou internetového obsahu a používají zájmeno nesprávně. Nebo ho klidně sdílejte všem přátelům na FB…

sdilet
Hrůza!Nic mocPrůměrDobrý článekVynikající! (27 hlasů, průměr: 3,96 z 5)
Loading ... Loading ...
Příspěvek byl publikován v rubrice Bleskovky, Návody, Studium. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Skloňování zájmena já – mě, nebo mně?

 1. Hana napsal:

  Díky moc za kuchařku k rozšíření gramotnosti. Hana

 2. Drahoslav napsal:

  Používám pravidlo, které se mně pamatuje lépe.
  Pokud mohu nahradit zájmeno zájmenem „mi“,
  pak píšu mně.
  V opačném případě „mě“ nebo „mne“.

 3. honza napsal:

  to mně moc pomohlo mám na vysvědčení za 1 díky

 4. Věra napsal:

  Zdá se mi, že vysvětlovat pravidlo psaní mě, mně, mne, mi čísly mluvnických pádů moc nepomůže těm, kteří nepoznají o jaký pád jde (a určitě nejde jen o dříve narozené). Jak tedy mají poznat, jaký tvar zájmena „já“ použít, když ty pády ani vyjmenovat neumějí.
  Nejjednodušší je dosadit si příslušný tvar ukazovacího zájmena „ty“. A řídit se také citem: když je zájmeno uprostřed věty, když je na začátku nebo je na ně kladen důraz. Musí to znít přirozeně. Nebojte se toho.
  mě = tě
  mně = tobě
  mne = tebe
  mi = ti
  Příklady:
  Viděli mě v divadle. Viděli tě v divadle. (ne „mně“, protože nemůže být: Viděli tobě v divadle).
  Mne viděli v divadle. Tebe viděli v divadle. (důraz, nebo na začátku věty). Nemůže být „mě“, protože nemůže být: Tě viděli v divadle.
  Říkali to o mně. Říkali to o tobě. Nemůže být „mě“, protože nemůže být: Říkali to o tě.
  Dej mi to. Dám ti to. Nemůže být: Dej mě to, protože nemůže být Dám tě to. Nemůže být ani: Dej mně to, protože nezní dobře: Dám tobě to.

  Je to jednoduché. Tato pomůcka je rychlejší, než přemýšlet, jaký je to pád. Zdravím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.