Letní čas je přirozenější!

Nejradši bych ten zimní úplně zrušil. Když to ale někomu řeknu, připadám si jak hlupák. Ze všech stran totiž slyším reakce, že právě ten zimní čas je ten pravý, přirozený, že letní čas je pouze vymyšlený kvůli úspoře energie, a když by se teda měl nějaký zrušit, tak by to měl být ten letní. Naštěstí mám dobré argumenty, proč je letní čas skutečně ten správný.

Spoustu lidí nemá tyto změny času rádo, prý jim to působí zdravotní potíže atd. To není můj problém, mně spíše vadí, že při přechodech se může daný časový okamžik vyskytnout 2x, nebo vůbec. Když zůstanu ve svém oboru, tak např. na mnoha webech dojde při noční aktivitě k rozházení příspěvků – příspěvek, který byl napsán dříve (ve 2:45 letního), se může zobrazit až za tím novějším (ve 2:10 zimního). Každodenně se mi na serveru o půl třetí provádí automatická údržba – nedávno se provedla 2x, na jaře by se teda v jednu noc neprovedla vůbec. Na tyto okolnosti jsem nějak nevzpomněl, ale už provádím údržbu o půl čtvrté. V tu dobu se zatím nic neposouvá :)

Samozřejmě jsou obory, kde tato neurčitost během posunu času může působit větší problémy. A to je dobrý důvod, proč by se měl čas sjednotit. Původně se změny času zavedly z ekonomických důvodů (úspora na osvětlení), nyní naopak posouvání času ekonomickou zátěž působí.  Je ale lepší zachovat čas standardní, nebo přejít na ten letní?

Střed dne
Vstanete-li v 5 hodin do práce a má-li být poledne (12 hod.) středem, pak by to znamenalo, že máte jít spát v 7. Jdete ale spát mnohem později, čímž se skutečný střed posouvá více k večeru. Pokud by jako polovina dne byla brána 1 hodina, pak by pro vstávání v 5 hodin odpovídala večerka v 9, což už má k realitě mnohem blíže (pokud byste dodržovali 8hodinnový spánek). A který čas má poledne o hodinu později? Letní!

Celý můj režim (a spousty dalších lidí) je blíže k pozdním hodinám, což posouvá střed také dopředu oproti času běžnému, zimnímu. Letní čas má tedy mnohem blíže k tomu, jak je náš den časově organizován. Pro konkrétní představu, jak by to při sjednocení času vypadalo, uvedu příklady pro dny slunovratu (nejdelší a nejkratší noc).

Příklad: Jen zimní čas
V zimě by slunce vycházelo klasicky v 8 hodin – v době, kdy vstávám. Zapadlo by ale už ve 4 hodiny, což by znamenalo, že budu vzhůru ještě 7 hodin po západu! V době, kdy je venku světlo, bych byl ve škole, jiní v práci. Volnočasové aktivity bych mohl provozovat už jen za tmy. A věřte, že bych raději seděl ráno ve škole za tmy a odpoledne šel ještě za světla ven.

V létě by slunce vycházelo už ve 4 hodiny, já bych vstával ale až o 4 hodiny později – pokud bych neměl dostatečně tmavé rolety, slunce by mě asi budilo. Západ by byl v 8, spát bych šel o 3 hodiny později.

Příklad: Jen letní čas
Slunce by v prosinci vycházelo v 9 hodin. Vstal bych v 8, než bych došel do školy, bylo by to akorát. Odpoledne bych si ještě skoro do 6 mohl užívat světla, protože západ by připadal až na 5. hodinu (a chvíli po západu bývá ještě světlo). Kam se na to v zimě hrabe zimní čas!

V létě by slunce vycházelo klasicky v 5 hodin, vstával bych 3 hodiny po něm. Přišel bych ze školy a měl ještě spoustu času někam vyrazit na kole, protože světlo by bylo alespoň do 10 hodin – západ by připadal na devátou hodinu. Při večerce v 11 by to byl posun jen o 2 hodiny oproti Slunci, což je o hodinu lepší, než při zimním čase – kam ten se na to hrabe!

Tak který je lepší?
Stále trváte na tom, že ten zimní by byl pro nás přirozenější? Že letní je jen pouhý výmysl kvůli úspoře energie? Vždyť ta úspora energie o něčem přeci napovídá, ne? Většina lidí je totiž aktivnější v pozdních hodinách, než těch brzkých ranních, a proto by se celoroční čas měl posunout, aby více odpovídal tomu, jak náš den probíhá…

Mám světlo rád. Nechci spát, když slunce svítí, nechci se vracet ze školy, když slunce zapadá. Chci, aby poledne bylo středem dne – chci letní čas!

Update 6.11.2017: Polsko už ten rozum dostalo, ale bohužel zapomnělo, že je členem Evropské unie, a tak se vzdalo pravomoci určovat čas… více na iRozhlas.cz

sdilet
Hrůza!Nic mocPrůměrDobrý článekVynikající! (18 hlasů, průměr: 4,44 z 5)
Loading ... Loading ...
Příspěvek byl publikován v rubrice Co mě štve, Ekologie, Politika, Slohovky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Letní čas je přirozenější!

  1. Andy napsal:

    Letní čas má sice blíže k životu lidí, ale zimní čas má zase mnohem blíže k přírodě. A je už na každém z nás, jestli chce planetu ovládnout sám jako člověk, anebo se přizpůsobit tomu, co tu bylo před námi..příroda a zvířata.. :)

    • MistrBlogu.cz napsal:

      Čas je jen člověkem určený pojem, není to přírodní jednotka, takže ani zachování zimního času není přizpůsobení se tomu, co tu bylo před námi :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.