Total Commander – přejmenování souborů

Jak jednoduše přejmenovat více souborů v Total Commanderu se dozvíte zde. Vše si můžete vyzkoušet na souborech, které naleznete v tomto článku.

Jistě jste se setkali se soubory, které měly nevhodný název. Nejčastěji to jsou nesmyslně pojmenované soubory stažené z internetu (torrentů). Pokud se zrovna nudíte, máte možnost si stáhnout tento soubor, na kterém vás všechno postupně naučím. Já používám Total Commander 7 a jestli máte jinou verzi, tak se mohou objevit drobné odlišnosti.

Předpokládám, že umíte stažený soubor rozbalit. Tak si ho rozbalte do jakékoliv prázdné složky.

Nástroj, který budeme potřebovat, se jmenuje Přejmenování více souborů/adresářů a naleznete jej mezi hlavními ikonkami. Pokud ho tam nenaleznete, tak se nachází také v menu Soubory a pod klávesovou zkratkou [Ctrl]+[M].

Označte všechny soubory ve složce 1_Fotografie ([Ctrl]+[A]). Otevřete nabídku pro přejmenování souborů. V Masce pro přejmenování souborů vymažte „[N]“ (zastupuje aktuální název souboru). Klepněte na tlačítko [N#-#] Část. Vyberte první čtyři znaky (v našem případě „foto“) a potvrďte. Klepněte na tlačítko [C] Počítadlo a v pravé horní části okna nastavte počet číslic na 2. Klepněte na tlačítko Start a přejmenování je hotovo. Možná se vám to zdá složité, ale nebojte, lehce se to naučíte a poté budete dělat vše rychleji a snadněji. Pokud se vám to povedlo, výsledek by mohl vypadat následovně:

Fotografie po přejmenování

Další operace už bude o trošku složitější. Ve složce s názvem 2_Data se nacházejí datové soubory, které nemají žádné logické pojmenování. Tak si je zkusíme pojmenovat podle svého. Seřaďte soubory vzestupně podle velikosti, označte je a otevřete okno pro přejmenování. Do názvu nastavte první tři znaky (dat), počítadlo se dvěmi číslicemi a mezeru. Za mezeru připište: (b). Klikněte do závorky před „b“ a vložte velikost souboru v bajtech (na snímku níže). Spusťte přejmenování.

Vložení velikosti souboru v bajtech

Výsledné názvy souborů

Poslední soubory ve složce 3_MP3s představují písničky mp3 stažené ze sítě BitTorrent. U písniček se často nachází soubor s informacemi o tomto albu, v našem případě to jest soubor tracklist.nfo. Otevřete tento soubor. Pokud se vám neotevře v Poznámkovém bloku, tak ho označte a zmáčkněte klávesu F4 (Editovat). Tento soubor použijeme jako předlohu pro přejmenování. Nejdříve v tomto souboru nahradíme text „Queen – „. Umístěte kurzor na začátek stránky, zmáčkněte [Ctrl]+[H] (nahradit) a napiště nahrazovaný text. Text se bude mazat, proto do pole Nahradit nenapíšeme nic. Klikněte na Nahradit vše. Stejným způsobem nahraďte i text „- „. Soubor uložte.

Upravený „tracklist“

Načtěte jména ze souboru tracklist.nfo a proveďte přejmenování

Po přejmenování souborů podle tracklistu zmizely přípony. Proto opět spusťte přejmenování a název nastavte na [N] Název a příponu mp3. Výsledek by měl vypadat takto:

Výsledné názvy souborů

Pokud se vám všechna přejmenování podařila, gratuluji. Můžete zkoušet různé triky pro přejmenování, nabízí se toho opravdu hodně. Pokud třeba potřebujete vytvořit několika souborům úplně nové názvy, není nic jednoduššího než napsat je do Poznámkového bloku a poté je načíst v Total Commanderu. Ušetříte si tím spoustu práce, protože nebudete muset u každeho souboru volit volbu Přejmenovat (pozn.: V Total Commanderu je přejmenování schováno pod zkratkou [Shift]+[F6] a v Průzkumníku [F2]), ale bude vám stačit jenom Enter (odřádkování v Pozn. bloku pro název dalšího souboru). Přeji hodně zdaru!

sdilet
Hrůza!Nic mocPrůměrDobrý článekVynikající! (3 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading ... Loading ...
Příspěvek byl publikován v rubrice Návody, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Total Commander – přejmenování souborů

  1. václav napsal:

    Mám problém, jsem to někde zvrzal a zmizely mi přípony souborů. Jak je dostanu zpátky????

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.